Kan Bağışı

Hastanemizde bulunan transfüzyon merkezimizde rutin kan bağışı alınmamaktadır. Sadece acil durumlarda kan bağışına ihtiyacımız olmaktadır.

KAN BAĞIŞI MERKEZLERİNDE DÜZENLİ KAN BAĞIŞÇISI OLABİLİRSİNİZ…

KİMLER KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

18-65 yaş aralığında 50 kg.ın üzerindeki her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir. (19 yaşından gün almak, 65’ini doldurmamak gerekir.) 

İlk kez kan bağışında bulunacaklar için üst yaş sınırı: 61 yaşından gün almamış olmalı. 

Düzenli kan bağışçıları için üst yaş sınırı: 70 yaşından gün almamış düzenli kan bağışçısı yılda en fazla 1 kez olmak üzere kan bağışında bulunabilir.

Kan vermeden önce yorgun uykusuz ve aç olmamalıdır.
Son 24 saat içinde aşırı miktarda alkol almamış olmalıdır.
Kullanılan ilaçlar aşılar doktora bildirilmelidir.

Detaylı bilgiyi http://www.kanver.org/EKutuphane/sss adresinden alabilirsiniz.

KAN BAĞIŞI İÇİN SIRASIYLA YAPILACAKLAR

1. Bilgilendirme ve form doldurma :

Kan bağışı için kan bağışı merkezlerine başvurduğunuzda size 4 sayfalık bir form verilir. Bu formun içeriğinde bilgilendirmeniz için;

form_doldurma • Kan bağışçısı bilgilendirme formu
• Kan bağışçısı kayıt formu

Doldurmanız için;

• Kan bağışçısı sorgulama formu

yer almaktadır.

Dolduracağınız sorgulama formunda kişisel bilgilerinizin yanı sıra özel hayatınızla ilgili sorular bulunmaktadır. Ankette özel soruların yer alması ve sizlerin bu sorulara samimiyetle vereceğiniz cevaplar “Güvenli Kan Temininin” ilk adımını oluşturmaktadır. Paylaştığınız tüm bilgiler hem etik hem de yasal olarak gizli tutulmaktadır. Sorular ve bilgilendirmeler ile ilgili her türlü merak ettiğiniz konuyu doktorlarımıza ya da flebotomistlerimize (hemşirelerimize) danışabilirsiniz.

2. Kayıt

Kan bağışı işlemi yasal bir süreçtir. Bu nedenle kimlik ve iletişim bilgileriniz Türk Kızılayı’nın kullanmış olduğu sisteme kaydedilmektedir. Resimli, TC kimlik numarasını içeren ve yasa olarak geçerli bir kimlik (ehliyet, nüfus cüzdanı vb.) ibraz etmeniz yasa gereği zorunludur.

Kayıt işlemiyle beraber flebotmistlerimiz tarafından kan sayımı, tansiyon, nabız, ateş ve vücut ağırlığı ölçümü yapılır.

3. Doktor muayenesi

doktor muayenesiKayıt işlemi sonrasında yapılan sınırlı fiziksel muayane sonuçları doldurduğunuz forma ve bilgisayar sistemine işlenir.

Doktorlarımız doldurduğunuz form ve fiziksel muayene sonuçlarını değerlendirir.

Bağışçı adayı olarak kan bağışında bulunmanız ilk olarak size daha sonrada ihtiyaç sahibine herhangi bir zarar vermeyecekse, kan bağışı işlemine yönlendirilirsiniz.

 

4. Kan bağışı işlemi

kan_bagisiKan bağışı işlemi için özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarına alınırsınız. Kan bağışı işlemi,

5. İkram ve istirahat

ikram_ve_istirahatİşlem sona erdiğinde size belirtilen süre kadar yatakta ve yine belirtilen süre kadar ikram alanında dinlenmeniz gerekmektedir. Kan alma yatağında istirahat ederken flebotomistlerin size gösterdiği şekilde kolunuza bası yapmanız damar dışına kanama olmaması için önemlidir.

İkram bölümünde sizlere minarel yönünden zengin olduğu için maden suyu ve bisküvi vb. verilmektedir. Verilen ikramları tüketmeniz olası sıvı kaybını önleyecektir.

 

6. Dikkat edilmesi gerekenler

Gerçekleşen kan bağışı günlük hayatınızı etkilemeyecek miktardadır. (vücuttaki kanın 1/13’ü ) Yine de dikkat edilecek bazı konular vardır:

Not: Yukarıdaki işlemler Kan Bağış Merkezlerinin uygulaması olup, hastanemizde kan bağışı ihtiyacı olduğunda da benzer uygulama geçerlidir. Öncelikli Kan Bağışçı Adayı olursunuz. Test sonuçlarınız sorunsuz çıktığında kan bağışında bulunabilmeniz onaylanacaktır.