Genital Estetik Ameliyatlar

Genital Organından Hoşnutsuz Bir Kadın, Cinsel Yaşamından da Hoşnutsuzdur.

Bazı genç kızların doğuştan gelen yapı olarak, pek çok genç kadının da normal doğumun zorlayıcı etkisi ile, genital organından şikayetçi olduğunu biliyoruz. İletişim araçlarının her kesimden insana ulaşması ve bilgi ağının genişlemesi, kadınların bu konudaki farkındalığını artırmış, düzelttirme arzusu da peşinden gelmiştir. Eskiden jinekologlarla utana sıkıla konuşulan bu konu, şimdilerde TV programlarında açıkça konuşulmakta. Giderek artan sayılarda her yaştan genç kız ve kadın sorununu gidermek için doktora başvuruyor.

Bu alanda yapılan ameliyatları şu alt başlıklar altında sıralayabiliriz :

Vajinal Daraltma

Genellikle normal doğum esnasında vajinayı çevreleyen bağ doku ve kaslar ileri derecede zorlanarak gevşer. Doğuştan kadının bağ doku yetersizliği varsa, bu gevşeme ileri boyutta olabilir. Hafifçe gevşemeden, rahimin tamamen dışarı sarkmasına kadar varan değişik derecelerde rastlanmaktadır. Vajinal bollaşmaya çoğunlukla idrar kesesi sarkması ve idrar kaçırma sorunu da eşlik eder. Vajinanın içinden, dışarıdan farkedilmeyecek bir operasyonla vajinal kanalı çevreleyen kaslar sıklaştırılır, döşeyen deri fazlası çıkartılır. İdrar kaçırma sorunu için çoğunlukla protez (meş) yerleştirilir. (TOT, Sling, TVT ameliyatları)

Labial Plasti

Dış dudakların içinde yer alan iç dudaklar bazı hanımlarda doğuştan çok uzun ve sarkıktır. Zamanla yer çekiminin etkisi ile ,bazen de doğum sırasında gerilip,yırtılarak istenmeyen bir görüntüye kavuşur.Sıkıntı sadece görsel değildir. Hem cinsel ilişki sırasında sorun yaratır, hem de iç çamaşıra veya sıkı giysiye  sürtünme sonucu deri tahrişi olur. Sarkık iç dudaklar uygun şekilde kesilip, emilebilen sütür materyalleri ile  dikilir.

Klitoroplasti

Klitorisin üzerindeki kıvrımlı deri parçası normalden fazla geniş ve sarkık olabilir. Bu, hem istenmeyen bir görüntü, hem de uyarılma sorununa yol açabilir. Kısa bir operatif işlemle bu sorun giderilir.

Kızlık Zarı Tamiri

Kızlık zarı (hymen) işlevsel olarak, dışarıdaki  mikropların ergenlik öncesi dönemde hormonal koruyucu örtüden yoksun vajina içine girmesini engelleyen deri kıvrımı iken, bazı kültürlerde bekaret sembolü olmuştur. Vajinal salgıların ve adet kanının dışarı akması için ortasında bulunan açıklık ilişkiye izin verecek kadar geniş ve esnek olabilir. Önceki ilişki ile yırtılmış olan ya da doğuştan esnek olan hymen, ilişkide kanama olabilecek kadar yeniden yapılandırılabilir.

Tüm bu operatif işlemler, bazılarında lokal anestezi ile , ama çoğunda spinal veya genel anestezi kullanılarak kolayca  uygulanabilir. Diğer ameliyatlara göre riskleri yok denecek kadar azdır. Ameliyat sonrası rahattır ve kısa sürede iyileşme sağlanır. Dikiş alınmasını gerektirmeyecek materyaller kullanıldığında, hastanın kendi kendine yapacağı pansuman yeterlidir.